Breaking  News
Elevii suceveni, performanțe la trei olimpiade naționale

Elevii suceveni, performanțe la trei olimpiade naționale

Andreea Nistor
19 martie 2026
109 vizualizari

Elevii din județul Suceava au obținut rezultate notabile la etapele județene ale mai multor olimpiade școlare, calificându-se în număr semnificativ la fazele naționale ale competițiilor de biologie, „Științele Pământului” și informatică.

Etapa județeană a Olimpiadei naționale de biologie s-a desfășurat la Colegiul Național „Petru Rareș” din Suceava și a reunit 120 de elevi din clasele IX–XI. În urma evaluării, trei elevi s-au calificat direct la etapa națională, obținând cele mai mari punctaje la nivelul fiecărei clase, iar alți patru au fost selectați ulterior, în urma centralizării rezultatelor la nivel național.

Lotul județean, format din șapte elevi, va reprezenta Suceava la etapa națională programată în perioada 20–24 aprilie 2026, la Drobeta-Turnu Severin. Elevii provin de la mai multe colegii din județ, printre care Colegiul Național „Petru Rareș”, Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți și Colegiul Național „Dragoș Vodă” Câmpulung Moldovenesc. Lotul va fi însoțit de prof. Drumea Mariana.

Tot la Colegiul Național „Petru Rareș” din Suceava a avut loc și etapa județeană a Olimpiadei naționale interdisciplinare „Științele Pământului”, competiție care a evaluat cunoștințele elevilor din domenii precum fizica, chimia, biologia și geografia.

În urma rezultatelor, doi elevi au obținut calificarea la etapa națională, care va avea loc în perioada 14–17 mai 2026, la Timișoara. Locul I a fost obținut de eleva Macoveiciuc Sabrina-Giulia, de la Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava, iar locul al II-lea de elevul Buzilă Victor-Constantin, de la Colegiul Național Militar „Ștefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc. Competiția a fost coordonată de inspectorul școlar pentru geografie, prof. Doinița Felicia Țolca.

De asemenea, 13 elevi suceveni s-au calificat la etapa națională a Olimpiadei de informatică, una dintre cele mai exigente competiții școlare, care testează abilități avansate de programare și gândire algoritmică. Dintre aceștia, șapte elevi de gimnaziu vor participa la etapa națională organizată în perioada 22–26 martie 2026, la Baia Mare, iar șase elevi de liceu vor concura în perioada 26–30 martie 2026, la Pitești.

Comentarii
#0

Nu exista comentarii. Fii primul care comenteaza!

Distribuie
Calendar știri
Citește și...

Muntele Cozla renaște

Schimbare vizibilă pe muntele Cozla, unde autoritățile locale au finalizat o serie de lucrări de modernizare la stația de sosire a telegondolei, într-un amplu proce...

17 aprilie 2026
72
0