Breaking  News
„Salariul în plic” explodează în România

„Salariul în plic” explodează în România

Simona Samoilă
28 mai 2026
72 vizualizari

Fenomen alarmant semnalat de Inspectoratul Teritorial de Muncă Suceava. Inspectorii de muncă trag un semnal de alarmă privind explozia „muncii la gri”, o practică tot mai des întâlnită pe piața muncii și care lovește direct în buzunarele angajaților.
Șeful instituției, Romeo Butnariu, avertizează că tot mai mulți angajatori recurg la metode ascunse pentru a plăti salarii mai mici în acte și mai mari „la negru”, prin celebrul „salariu în plic”. Potrivit oficialului, fenomenul nu înseamnă doar transformarea ilegală a unui contract cu normă întreagă într-unul part-time, ci și plata unor sume suplimentare care nu apar în documentele contabile. 

Consecințele sunt uriașe, deoarece statul pierde bani prin evaziune fiscală, iar angajații sunt cei care plătesc prețul greu. 

În paralel, ITM Suceava anunță că, pe parcursul anului 2025, a desfășurat campanii ample de informare privind noua aplicație Reges Online, negocierea colectivă și eliberarea adeverințelor de vechime.

Inspectorii reamintesc că, la încetarea activității, angajatorii sunt obligați prin lege să elibereze documente care să ateste perioada lucrată, salariul și vechimea angajatului.

Totodată, autoritățile au organizat și sesiuni speciale privind drepturile și obligațiile muncitorilor străini care lucrează în România, dar și ale angajatorilor care îi recrutează.

Comentarii
#0

Nu exista comentarii. Fii primul care comenteaza!

Distribuie
Citește și...